Autor zdjęcia/źródło:
Poznaj emocje związane z porodem@flikr.com/Lindsey Turner
Każda z nas inaczej przeżywa okres ciąży i poród, bo i każda ciąża przebiega inaczej. Jednak zawsze towarzyszą ci te same uczucia - niecierpliwość, strach i radosne oczekiwanie przeplatają się ze sobą z różnym natężeniem, a ty musisz nad tym zapanować.
Być może twoje dziecko postanowi zobaczyć świat kilka dni przed lub po wyznaczonym terminie porodu. Nic na to nie poradzisz. Dlatego powinnaś się już zawczasu emocjonalnie do tego przygotować. Jeszcze na kilka dni przed terminem porodu czujesz się świetnie i pracujesz zawodowo, nerwowo zerkasz na kalendarz i denerwujesz się, że ze wszystkim nie zdążysz, bo termin porodu nieuchronnie się zbliża. Jednak najważniejszą sprawą przed porodem jest odpowiednie wyważenie stosunku między entuzjazmem a niepokojem.
Strach przed nieznanym
Wiadomo, że nieznane wywołuje największe obawy. Dlatego powinnaś się dowiedzieć co cię czeka i jakie konkretnie emocje będą ci towarzyszyły przed i podczas porodu. Gdy je poznasz teraz, z pewnością łatwiej ci będzie nad nimi zapanować jak się pojawią.
Pierwsze oznaki porodu to odejście wód płodowych i czopu śluzowego, zamykającego szyjkę macicy, a także bóle krzyża, wymioty, biegunka i skurcze macicy. Wszystko to z pewnością wywoła u ciebie nie lada ekscytację i zarazem strach, czy sobie poradzisz z porodem i czy dziecko będzie zdrowe. Postaraj się spędzić ten czas w domu. Zdrzemnij się i odpocznij, lecz cały czas monitoruj długość i częstotliwość skurczów. Gdy staną się regularnie i coraz mocniejsze, a przerwy między nimi będą krótsze niż 5 minut, najwyższy czas jechać do szpitala.
W szpitalu po wypełnieniu odpowiednich dokumentów przejdziesz badanie rejestrujące czynność skurczową, pracę serca dziecka oraz ciśnienie krwi. Gdy przejdziesz na salę porodową zacznie się już proces rozwierania szyjki macicy. Skurcze będą wypychać z niej maluszka, przy jego aktywnej pomocy. Przez cały czas jest przy tobie położna, która sprawdza jak się czujesz i doradza ci pozycje i rodzaje aktywności, które w danej chwili są dla ciebie najlepsze. Pozycja pionowa sprzyja procesowi rozwarcia szyjki macicy, z kolei świadome oddychanie może zmniejszyć ból wywołany skurczami. Powinnaś robić głębokie wdechy przeponą oraz rozluźniać mięśnie brzucha przy wydechu.
Gdy rozwarcie osiągnie 10 centymetrów, zaczniesz odczuwać instynktowną potrzebę parcia. To zaczyna się właściwy poród. W jego ostatnim etapie na sali pojawia się lekarz. Pomimo dużego zmęczenia nagle odczujesz duży zastrzyk sił. Twój organizm, przeczuwając zbliżający się koniec porodu, zacznie wydzielać adrenalinę, dzięki której staniesz się przytomna i bardziej aktywna. Kolejne skurcze przesuwają maluszka ku wyjściu, aż w końcu wydostanie się na zewnątrz.
Gdy twoje upragnione dziecko, jeszcze przed odcięciem pępowiny, znajdzie się na twoim brzuchu, poczujesz jego drobne ciałko i usłyszysz odgłos bicia jego serca. W jednej chwili cały stres odejdzie a ból zniknie. Tak się dzieje za sprawą wydzielanych przez organizm endorfin. Po czym położna odetnie pępowinę i maluch zostanie zabrany przez neonatologa w celu zbadania jego stanu zdrowia.
Twój czas z dzieckiem po porodzie to chwile największych emocji. Gdy przyniosą ci je z powrotem, przytul je do piersi i pozwól mu ją ssać. Głaszcz malucha po główce i przemawiaj do niego czule. W jego organizmie także zaczną powstawać endorfiny, które go wyciszą i uspokoją. Twój organizm w tym czasie także się wycisza. Macica się obkurcza i i reguluje krwawienie z dróg rodnych.
Familie.pl – Internetowa Społeczność Rodziców. To Portal dla rodziców tworzony przez rodziców. Szczegółowy
opis ciąży – tydzień po tygodniu, fazy porodu – przełam swój strach i nie bój się pytać. Na specjalnym forum
dla rodziców znajdziesz rozwiązania wszystkich swoich problemów. Nasi eksperci – lekarze, prawnicy i wielu
innych za darmo udzielają porad dla rodziców. Ślub i wesele, Ciąża, Rodzice – to tylko niektóre tytuły
naszych serwisów. W każdym z nich znajdziesz coś dla siebie. Przyłącz się do nas!